Jdi na obsah Jdi na menu
 


schopnosti

19. 12. 2007
Formace želvy - Tortoise formation
Mnohé z různých speciálních schopností jednotek v Rome:Total War jsou zajímavé a účinné, ale nejznámější je pouze jedna - formace želvy. Tvoření želvy spočívalo v řádné disciplíně a pořádku, jež byli ve starověku schopni hlavně Římané a pár dalších národů. Pokud máte jednotky schopné této formace (je to vždy nějaký typ legionářů), nebojte se želvu využívat. Přijde vám vhod hlavně proti velkým útvarům lučištníků, jejichž střely na vás takto chráněné nemají žádný vliv. Přesto tato schopnost není moc dobře použitelná.Vytvoření želvy trvá dlouho, nehledě pak na to, že se můžete pohybovat rychlostí chůze a když pak na vás nepřítel pošle nějaký typ jednotky, kromě střelecké, znamená to pro vás velká jatka. Než se totiž vojáci rozestaví zpět do původní pozice, polovina vám jich zemře a nepřítel vás obklíčí, kvůli čemuž je vytvoření této formace skoro na nic. Jindy, např. při přecházení přes jakýkoliv most, ji ale budete velmi potřebovat, v případě že nepřítel bude mít lučištníky.

Použitelnost této schopnosti pak tedy vidím jenom proti nepříteli, který má vojsko složené převážně ze střeleckých jednotek. To se pak tato schopnost vyplatí,,jindy však příliš ne.

Hodnocení: 45%


Ohnivé střelivo
Mnohé z jednotek mají možnost střelby ohnivými střelami. Ať už jsou to velké zástupy lučištníků pálících na nepřátelské vojsko, nebo masivní katapulty střílející na hradby, jež jsou jako titáni drtící svýma rukama vše v dosahu.Ohnivé střely mají mnoho zajímavých výhod, jež se liší podle jednotky, která je používá. U lučištníků je to ohnivý déšť, při kterém se morálně slabší jednotky nepřítele začnou vzdalovat od bojiště až nezdravě rychle. U katapultů pak to, že při přímém zásahu mohou najednou usmrtit jakéhokoli protivníka včetně slonů. Na rozdíl od některých schopností budete tuto používat velmi často a vyplatí se vám.
Další nesporné vlastnosti a výhody snad ani není nutné popisovat, protože je tato lehce dostupná a prakticky hned se s ní ve hře setkáte a vyzkoušíte si ji sami.

Pokud tedy holdujete střeleckým jednotkám a máte-li dostatečně silnou grafickou kartu (u 2000 lučištníků se při vypálení ohnivé salvy chvějí i některé silnější kousky), budete zažívat slast při pohledu na mračna letících šípů. Přesto, pokud dobrou grafiku nemáte, alespoň si užijete s katapulty, které také stojí za to. A budete mít tuto schopnost stejně rádi jako já.

Hodnocení: 90%


Vždy, když bojuji proti barbarům, cítím před bitvou hněv v jejich očích a pohrdání v jejich srdcích. Než se však strhne bitva, zaduní lesní rohy a barbaři začnou svým křikem vyvolávat válečný běs…Tak to je ona známá barbarská schopnost křiku, či chcete-li doslova řevu.Schopnost křiku je velmi zajímavá schopnost, jelikož zvyšuje útok, a navíc se dá dobře používat (Nenastává tu problém jako např. "Tak teď zapnu ten cantabriánský kruh. Ale ne, moc brzo! Všechny mé jednotky jsou mrtvé…). Schopnost se aktivuje rychle a stačí ji zapnout chvíli před útokem. To pak upraví sílu vašich jednotek v závislosti na jejich typu. Válečný řev patří do schopností, jež se používají velmi často, a to mu také přičtu k dobru. Na druhou stranu, schopnost sama o sobě efektivní zas tak moc není (navýšení útoku o 100% se nekoná :-), přesto ji můžete hodně používat a ve vyrovnaných bitvách díky ní můžete převážit jazýčky vah na vaší stranu.

Přesto, že se nejedná o schopnost, se kterou budete vyhrávat předem ztracené bitvy, bude se vám líbit, a to se počítá. NA ZTÉÉÉÉÉÉÉÉÉČ!

Hodnocení: 70%


Jaký by byl starověk bez jízdy? A jaký by byl bez této legendární schopnosti starověkých kopiníků?
No s jistotou můžeme říct že určitě ne takový, jaký ho známe dnes. Tato schopnost byla totiž jednou z nejlepších vynálezů ve starověku a v Rome: Total War to nebude jinak… Jak už sám název vypovídá, vojáci s touto schopností dokáží bleskově vytvořit formaci ježka. (Např. želví formace se vytváří pěkně dlouho… :D)Hlavní výhodou této schopnosti je její bleskové vystavění a dobrá použitelnost proti AI (lidského protivníka neoblbnete posláním sedláků do linie pikemanů, aby zaútočil). Další její devízou je její přítomnost u poměrně velkého množství jednotek a na rozdíl od jiných schopností je opravdu použitelná. Jejím použitím dobrých výsledků (rozuměj zmasakrování jízdy:-) dosáhnete... Tuto schopnost můžete požívat stále a také to budete dělat, protože je jedna z nejlepších ve hře.

Hodnocení: 90%

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rome total var

(Jirka Schneider z Czech Republic, 26. 11. 2008 13:34)

je to nejlepší hra